Iznimno velike količine prašine iz afričke Sahare gurnute su ovog vikenda prema Francuskoj, Španjolskoj, Italiji te zapadnom i središnjem Mediteranu. Oblak saharskog pijeska nije zaobišao ni Hrvatsku.
Jučer smo se mogli zapitati je li uopće proljeće… Mnogi su, već spremljene tople jakne, na brzinu vratili u ormar i navukli na sebe jer su temperature bile zaista – brrr…
Ne samo da smo se ‘sledili’ nego su ‘stradali’ i naši limeni ljubimci. Kiša koja je pala sadrži i saharski pjesak koji prlja automobile, ali ne brinite, nije ni to ništa strašno, a niti ništa što se ne može riješiti…
Ono što se kod nas zapravo dogodi je da automobili često budu prljavi. Češće se to događa na Jadranu, u Dalmaciji, nego što dođe do kopnenog dijela unutrašnjosti. A onda se i ta prašina zna ponekad pomiješati s peludi. Onda ako padne kiša, čak i par kapi, obično to bude u tom smislu da vam više zaprlja auto. S obzirom da su to jako kratke epizode i ne traje nešto dugo, onda to ne stvara nekakve zdravstvene poteškoće ili tegobe – kazao je meteorolog Nove TV Darijo Brzoja. Vozačima se savjetuje da pranje automobila odgode dok ne prođu oborine…
Meteorolozi javljaju kako je s time gotovo i više ne moramo strahovati, već danas nas je sunce ‘počastilo’, a mi koji smo, u strahu od zime, i danas obukli topliju jaknu, sad se ‘kuhamo’, a tako će biti i sljedećih dana – proljeće se vratilo i bez straha možete ‘uglancati’ svojeg ljubimca, evo i kako…
Limeni ljubimci, dakako, blistaju u svako godišnje doba, ali kad sunce ‘upeče’, posebno se ističe sjaj boje naših automobila.
Za početak skupite ‘alat’ koji vam je potreban za čišćenje unutrašnjosti. To su razne krpe i spužve, usisavač, sredstvo za čišćenje platna ili kože (ovisno čime su vam presvučena sjedala), sredstvo za čišćenje i sjaj kokpita, miris za automobil, a iskoristiti možete i staru četkicu za zube pomoću koje ćete očistiti utore u koje se prašina zavuče te ih se ne može očistiti običnom krpom.
Dakako, zatim slijedi usisavanje, a nakon toga – sjedala.
Najviše vozila danas ima sjedala presvučena platnom pa se možete poštedjeti kupovine skupih sredstava i pomoći si sodom bikarbonom. Soda se razmuti s vodom i napravi se pasta koja se utrlja u sjedala. Soda je učinkovita i protiv mrlja, samo ih treba dobro izribati ovom masom. Smjesu ostavite petnaestak minuta, a potom prijeđite vlažnom krpom ili četkom, a na kraju usisajte. Isto sredstvo možete iskoristiti i za pranje tepiha, ali i stropa u vozilu. Korištenje sode na ovaj način uklonit će apsolutno sve neugodne mirise koji su se nakupili u vašem vozilu.
Klasičan deterdžent za pranje suđa je preagresivan i može skinuti zaštitni sloj laka. Za pranje automobila svakako koristite specijalizirane šampone koji čuvaju lak – piše za portal MojaAkcija.hr Antonela Verković.
Iako je to prirodan pokret, izbjegavajte prati automobil kružnim pokretima jer oni ostavljaju površinske ogrebotine u obliku virova. Koristite ravne pokrete duž karoserije.
Pa ne baš. Boja se dobro ugrijano suši u tvornici i provede pokoji komad vremena u transportu nakon toga. Nakon što stigne u auto salon oni ju operu što prije.
Ustvari ima, ukoliko imate želju stvoriti umjetnu barijeru između ćudljive majke prirode i svog auta kojeg bi trebalo sačuvati. Onda bi vosak bio dobra ideja.
DODATNO: Preporučamo da auto perete na mjestu koje je zaklonjeno od sunca. Ako niste u mogućnosti, operite auto rano ujutro ili u predvečerje, jer kombinacija jakih sunčevih zraka i pjene za pranje negativno utječu na lak auta.