Dani kruha – kruh naš svagdašnji…
Tijekom mjeseca listopada obilježavaju se dani kruha. Što reći o kruhu? Ponekad ga uzimamo ‘zdravo za gotovo’, nešto što se podrazumijeva da je svima dostupno svaki dan, no nije baš tako. Kruh se spominje u molitvama i uzrečicama, od kojih je vjerojatno najpoznatija ona ‘trbuhom za kruhom’ koja nam jasno kazuje da on nije uvijek i svima dostupan.
Prvi su kruh pekli Egipćani 2000 godina prije nove ere. Bila je to zapravo pogača od brašna, vode i soli koja se pekla u žeravici. Stari Grci pekli su kruh svakodnevno i bio im je glavni izvor energije. Hipokrat je već onda upozoravao da nije svejedno da li jedemo bijeli ili crni kruh. Rimljanima je kruh bio najvažnija namirnica, a u njihovo vrijeme kruh se već počeo obogaćivati raznim dodacima kao što su mak, bademi, lovor, sir i masline. Rimska vlastela koristila je kruh kao sredstvo odvraćanja pažnje naroda od stvarnih problema besplatnom podjelom kruha. U to vrijeme nastala je uzrečica ‘kruha i igara’. U ranom Srednjem vijeku kruh se pekao od žitarica bez dovoljno glutena, bio je taman i vrlo tvrd. Kruh pripremljen od bijelog brašna bio je privilegija bogatih.
Naše bake radile su kruh od brašna, kvasca, vode, soli i malo šećera. Pekle bi ga u pećnici i motale u vlažne krpe kako bi duže ostao svjež. Mirisi toplog kruha u rano jutro, bilo da dolaze iz kuhinje ili neke usputne pekare, mnogima su prva asocijacija na dom i djetinjstvo. Koliko god da je priprema kruha izgledala jednostavna ona ipak zahtjeva vještinu i vrijeme s kojima smo često u deficitu. Brže i jednostavnije je prošetati do prve pekare ili trgovačkog centra i odabrati topli kruh ili pecivo iz bogate ponude. Bijeli ili crni, od integralnog brašna, kukuruza, zobi, ječma, bezkvasni, bezglutenski, s dodatkom raznih sjemenki – izbor je veliki. Slana ili slatka peciva s punjenjima od voćnih namaza, sira, čokolada ili orašastih plodova – na Vama je da odaberete sukladno Vašim prehrambenim navikama.
Bijeli kruh je kroz povijest bio simbol višeg standarda. Mekan i prozračan, neutralnog okusa koji se slaže uz mnoga jela, bio je vrlo cijenjena namirnica. Kruh od bijelog brašna osiromašen je korisnim prehrambenim vlaknima, pa danas predstavlja simbol loših prehrambenih navika.
Crni kruh je stoljećima smatran hranom sirotinje, robova i kažnjenika. Suprotno bijelom kruhu, bogat je mineralima, vlaknima i proteinima. Istraživanja su pokazala da kruh dobiven iz cjelovitih žitarica smanjuje bakterije koje se razvijaju u usnoj šupljini i smanjuje nastanak karijesa. Blagotvorno djeluje na rad crijeva, a posebno se preporuča osobama na dijetalnom režimu prehrane.
Kako god da bilo, kada uđete u pekarnicu, prije nego što Vam omame mirisi kruha i peciva, razmislite što je dobro za Vaše zdravlje. Uživajte u svim okusima i mirisima, ali ne pretjerujte. Kupujte količine kruha koje su Vam zaista potrebne, jer je bacanje kruha grijeh i to ne samo s religijskog stajališta. Ako Vam se i dogodi da Vam pretekne koja korica, ako ništa drugo, nahranite gladne ptičice.
Obilježite s nama dane kruha, prelistajte kataloge, potgražite najbolje ponude i uživajte uz MojuAkciju.hr